marca 18, 2019

POMARAŃCZOWY DUTCH BABY Z OWOCAMI

Na śniadanie uwielbiam naleśniki. Podane z owocami, cukrem pudrem to najlepsze rozpoczęcie dnia. Jak byłam dzieckiem mam na niedzielę zawsze przygotowywała naleśniki z czekoladą, bitą śmietaną  czy owocami. Nie zapomnę tego smaku.

Dania z mrożonymi owocami Hortex nie tylko są szybkie do przygotowania ale także mamy możliwość w okresie jesienno-zimowym korzystać z dobrodziejstw lata. Samo zdrowie!

Teraz ja co niedzielę na śniadania podaję swojej rodzinie naleśniki. Czasami są to amerykańskie pancakes, czasami francuskie crepes a czasami niemieckie dutch baby. Tym razem ulubiony dutch baby wzbogaciłam sokiem pomarańczowym Hortex, który nadał śniadaniu wyrazistości, słodkości. Całość uwieczniły owoce. Latem mogą być to owoce świeże, natomiast teraz gdy nie ma jeszcze owoców na targu spokojnie można przygotować je z dodatkiem owoców mrożonych. Ja użyłam truskawek i jagód od HORTEX.
Składniki na 2 naleśniki
6 jajek
1/2 szklanki mleka
1 szklanka mąki
1 łyżeczka cukru waniliowego
szczypta soli
4 łyżki klarowanego masła
garść mrożonych truskawek Hortex

Piekarnik nagrzać do 220 st C. Patelnie nagrzać w piekarniku. Owoce odmrozić.  Jajka, mleko, sok pomarańczowy Hortex, mąkę, cukier waniliowy oraz sól zmiksować na gładką masę. 
Na rozgrzanych patelniach rozprowadzić po 2 łyżki masła. Na każdą patelnię wylać masę naleśnikową. Dodajemy część owoców do masy.

Naleśniki piec przez 20 min aż zarumieni się. Naleśniki podajemy z owocami i cukrem pudrem.

2 komentarze:

Dziękuję za każdy komentarz.